projekt: Tomasz Jedynak, hosting AHEAD.pl
Polityka prywatności • copyright©2015 PTTK Katowice
x
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Informacją o plikach Cookies.

Beskid Wyspowy: MOGIELICA - ŁOPIEŃ

 

TERMIN:  13.03.2022 R. /NIEDZIELA/

WYJAZD: Katowice, Al. Korfantego (przystanek ZTM przed Hotelem Katowice) godz. 6:30 

CENA:  N- 81 zł U- 76 zł

 

Beskid Wyspowy oferuje zimą piękne widoki, ale także wymagające podejścia. Proponujemy, żebyśmy wspólnie zmierzyli się z dwiema górskimi „wyspami”: Łopieniem i Mogielicą.

 

PRZEJŚCIE TRASĄ:

 

Tymbark  – Łopień (961 m) – Przełęcz Chyszówki  – Mogielica (1170 m) – Jurków

 

Na naszej trasie będą dwa trudne podejścia. Pierwsze pozwoli nam zdobyć Łopień – górę mającą postać typowej górskiej wyspy o wydłużonym grzbiecie. Na Łopieniu znajduje się niewielkie torfowisko i najdłuższa jaskinia Beskidu Wyspowego. Z grzbietu Łopienia zejdziemy (stromo!) na przełęcz Chyszówki, zwaną też Przełęczą Marszałka E. Rydza-Śmigłego. Zobaczymy tam krzyż i pomniki upamiętniające potyczkę polskich legionistów, postać marszałka i działania partyzantów AK w Beskidach w czasie II wojny światowej. Drugie podejście pozwoli nam zdobyć Mogielicę – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Jeśli pogoda na to pozwoli z podszczytowych polan zobaczymy wspaniałą panoramę Beskidów. Długim zejściem osiągniemy Jurków, gdzie zakończymy wędrówkę.

 

Długość trasy: ok. 17 km

Czas przejścia: ok. 7 godz. bez postojów

Punkty GOT: 26

 

Uwaga!

Brak schronisk po drodze!

Trasa trudna, ze stromymi podejściami. W przypadku trudnych warunków może zostać skrócona. Prosimy o zabranie elementów odblaskowych i latarek oraz ubioru odpowiedniego do zimowych wędrówek.

Program wycieczki jest ramowy i może ulec  zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. Ostateczną decyzję o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu.

 

 

Zapraszamy serdecznie!