projekt: Tomasz Jedynak, hosting AHEAD.pl
Polityka prywatności • copyright©2015 PTTK Katowice
x
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Informacją o plikach Cookies.

WYMAGANIA WJAZDOWE DO CZECH - PROSZĘ PRZECZYTAĆ UWAGI PONIŻEJ

KGP – KGRCZ: SUDETY – ORLICA – VELKA DESTNA

 

TERMIN:  19.03.2022 R. /SOBOTA/

WYJAZD: Katowice, Al. Korfantego (przystanek ZTM przed Hotelem Katowice) godz. 6:00 

CENA:  N- 115,00 zł U- 110,00 zł

 

 

PROGRAM WYCIECZKI:

 

Zapraszamy na wycieczkę na zaliczaną do KGP, Orlicę (1084 m) oraz zaliczaną do KGRCz, Velką Deštną (1115 m).

 

Wędrówkę rozpoczniemy na drodze z Dusznik-Zdroju do Zieleńca pod Sołtysią Kopą i szlakiem zielonym, dotrzemy na Orlicę (po polskiej stronie nowa, oddana w grudniu 2020 r., wieża widokowa). Chociaż szczyt ten znalazł się w Koronie, to faktycznie wierzchołek góry leży po stronie czeskiej, a granica przebiega około dwadzieścia pięć metrów na wschód od szczytu, na wysokości 1080 m. Z Orlicy będziemy iść czeskim czerwonym szlakiem, tzw. Jiraskową drogą (czes. Jiráskova horská cesta), wchodząc na najwyższe szczyty Gór Orlickich: Polomsky Kopec, Šerlich i Velką Deštną (na szczycie wieża widokowa oddana w październiku 2019 r.). Podczas wędrówki przewidziany jest odpoczynek w schronisku "Masarykowa Chata" pod Šerlichem (potrzebne czeskie Korony).

Wycieczkę zakończymy w Lasówce, już po polskiej stronie granicy, gdzie będzie czekał na nas autokar.

 

Długość trasy: 15,7 km

Czas przejścia około 5 godzin.

W górę - 366 m

W dół - 575 m

Punkty GOT: 20

 

Powrót do Katowic około godziny 20:30

 

Uwaga!

Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych.

Decyzje o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

 

UWAGI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE WJAZDU DO CZECH:

 

OSOBY ZASZCZEPIONE

Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?

Osoba zaszczepiona – posiada zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej. Okres ważności wynosi 270 dni. Brak limitu ważności szczepienia w przypadku osób w wieku 12-18 lat). Dokumentem potwierdzającym szczepienie są tzw. paszporty COVIDowe (w wersji elektronicznej lub papierowej) lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski/niemiecki. Uznawanie dokumentów potwierdzających szczepienie w państwach UE: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en

Uznawanie dokumentów potwierdzających szczepienie w państwach spoza UE: https://koronavirus.mzcr.cz/en/recognition-of-vaccination-certificates-from-other-countries/

Czechy, zgodnie z wytycznymi UE, uznają szczepionki następujących producentów: AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech oraz Janssen Pharmaceutical.

Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?

Uznawane są szczepienia wykonane pełną zalecaną dawką, w zależności od producenta (jedną lub dwiema dawkami). Brak przyjęcia pełnej zalecanej dawki szczepienia jest uznawane za brak szczepienia.

Wymogi wobec osób zaszczepionych

Testy przed przyjazdem

Brak obowiązku

UWAGA: Wjazd do Czech indywidualnym środkiem transportu drogowego tj. samochód osobowy (pasażerami powinni być członkowie rodziny), motocykl, rower, itp., także w celach turystycznych, oraz tranzyt przez Czechy, możliwy bez dodatkowych obostrzeń (bez obowiązku wykonywania testu na obecność COVID 19, przedkładania zaświadczeń o szczepieniu lub byciu ozdrowieńcem, a także wypełniania formularza lokalizacyjnego).

Testy po przyjeździe

Brak obowiązku wykonywania testu na obecność COVID 19.

Kwarantanna

Brak wymogu odbywania kwarantanny.

Formularz lokalizacyjny

Obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego on-line przed wjazdem do Czech - https://plf.uzis.cz/. Zalecane jest posiadanie wydrukowanego potwierdzenia formularza lokalizacyjnego (potwierdzenie otrzymywane jest na wskazany przez podróżnego e-mail).

Z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego, a także wykonywania testu, przedkładania zaświadczeń o szczepieniu lub byciu ozdrowieńcem, zwolnione są osoby podróżujące z Polski do Czech:

- indywidualnym środkiem transportu drogowego, tj. samochód osobowy (pasażerami powinni być członkowie rodziny), motocykl, rower, itp.,

-pracownicy transgraniczni (pendlerzy), studenci, uczniowie (wymagane zaświadczenie o nauce w RCZ), którzy w celu wykonywania zawodu lub pobierania nauki regularnie co najmniej raz w tygodniu uprawnieni są do przekraczania granicy państwowej z Republiką Czeską do lub z kraju sąsiedniego oraz dla osób, które przekraczają granicę z Republiką Czeską do lub z sąsiedniego kraju w celu realizacji prawa do opieki nad małoletnim lub kontaktu z małoletnim lub w celu spotkania z małżonkiem, zarejestrowanym partnerem, który pracuje lub studiuje w kraju sąsiednim,

-dzieci do 12 roku życia włącznie,

-osoby podróżujące do Czech drogą lądową zbiorowym środkiem transportu z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h (UWAGA: w przypadku podróży drogą lotniczą, nawet na pobyt do 24h, obowiązują testy i formularze lokalizacyjne),

-osoby podróżujące tranzytem przez Czechy drogą lądową,

-pracownicy transportu międzynarodowego,

-zawodowi artyści i sportowcy,

- osoby małoletnie dotknięte niepełnosprawnością umysłową, spektrum zaburzeń autystycznych, zaburzeniem funkcji poznawczych lub poważnymi zaburzeniami stanów psychicznych, którym ich aktualne zdolności mentalne lub stan psychiczny nie umożliwiają podporządkowanie się wprowadzonym przez rozporządzenie obostrzeniom i w tym celu przedstawią pisemne lekarskie zaświadczenie w języku angielskim wystawione przez lekarza z RCz lub innego kraju członkowskiego UE, zaświadczenie musi zawierać pieczątkę, dane identyfikacyjne lekarza oraz jego numer telefonu.

Osoby niezaszczepione

Testy przed przyjazdem

Wymagany negatywny wynik testu PCR (ważny 72h) lub testu antygenowego (ważność 24h) przed wjazdem do Czech. Dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie testu są tzw. paszporty COVIDowe (w wersji elektronicznej lub papierowej) lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski/niemiecki.


Ozdrowieńcy

Testy przed przyjazdem

Brak obowiązku (wymagane posiadanie zaświadczenia o przejściu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, tj. zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem; ważność zaświadczenia rozpoczyna się 11 dnia po pozytywnym teście na COVID-19, zaświadczenie ważne przez okres 180 dni. Honorowane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski)

Serdecznie zapraszamy!