EUROPEJSKIE MIASTA W 1 DZIEŃ
LIPSK
23-24.04.2022 R.
wyjazd w nocy z piątku na sobotę
CENA:
N – 260,00 zł
U – 250,00 zł - członkowie PTTK z opłaconą składką
CENA OBEJMUJE:
- - przejazd autokarem klasy turystycznej,
- - opieka pilota podczas trwania imprezy,
- - ubezpieczenie – Signal Iduna,
- - opłaty drogowe,
- - parkingi,
- - podatek VAT, TFG.
CENA NIE OBEJMUJE:
- - biletów wstępu do zwiedzanych obiektów /około 15 euro/
PROGRAM WYCIECZKI:
23.04.2022 r. /sobota/
godz. 1 00 wyjazd Katowice, AL. Korfantego przystanek ZTM przed Hotelem Katowice,
Przejazd do LIPSKA.
Około godz. 9 00 przyjazd do Lipska i zwiedzanie miasta:
Zobaczymy Dworzec Główny - to największa tego typu budowla w Europie, ma 26 peronów.
Stąd udamy się na spacer starówką:
Kościół świętego Tomasza, gdzie działał najwybitniejszy niemiecki kompozytor i organista J. S. Bach i gdzie znajduje się jego płyta nagrobna. W kościele od 1212 roku rozbrzmiewa śpiew znanego chłopięcego Chóru Tomaszowego, którego Bach był kantorem.
Stary Ratusz – jedną z najpiękniejszych niemieckich budowli renesansowych, obok budynek Starej Wagi, Sukiennice oraz Dom Królewski. Naschmarkt, czyli targ łakoci, gmach giełdy, pomnik Goethego, Nowy Ratusz, wzniesiony w miejscu XVI wiecznego dworu kryty pasaż handlowy Mädler Passage, gdzie w Piwnicach Auerbacha (Auerbachs Keller) rozgrywa się akcja „Fausta” Goethego. Wstąpimy do najstarszej zachowanej i otwartej kawiarni w Niemczech – Pod Arabskim Drzewem Kawowym, gdzie znajduje się Muzeum Kawy (oraz można spróbować pysznego Tortu Schumanna).
Kościół świętego Mikołaja – późnogotycka bryła kościoła kryje wydarzenia, które wpłynęły na bieg historii – tu w 1519 odbyła się dyskusja Marcina Lutra z obrońcą tradycyjnego katolicyzmu Janem Mayerem von Eckiem, w wyniku której cały region Lipska opowiedział się za nauką Lutra. A 470 lat później - po nabożeństwie w imię demokracji i wolności demonstracja spod kościoła wyszła na ulicę, dając początek rewolucji, która doprowadziła do upadku Muru Berlińskiego.
Odwiedzimy też plac Augusta – artystyczne serce współczesnego miasta – z gmachem Opery i Gewandhaus (sala koncertowa).
Czas wolny - można wykorzystać go na wizytę w Muzeum Bacha, w pobliskim muzeum Mendelssona, czy muzeum Grassi (mieszczące Muzeum Sztuki Użytkowej i Muzeum Etnograficzne) lub skosztować pysznego piwa w Piwnicach Auerbacha albo wjechać 120 metrów na „dach” wieżowca uniwersetyckiego, by podziwiać najpiękniejszą panoramę miasta
Na koniec czeka nas przejazd pod największy pomnik w Europie – Pomnik Bitwy Narodów z 1813 r. ( wejście do wnętrza i wstęp na taras widokowy za opłatą).
Około 21 00 wyjazd do Katowic
24.04.2022 r. /niedziela/
Około godz. 4 00 – 5 00 powrót do Katowic
UWAGI:
- - PROGRAM JEST RAMOWY I MOŻE ULEC ZMIANIE KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA W ZALEŻNOŚCI OD WARUNKÓW ATMOSFERYCZNYCH I GODZIN OTWARCIA ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW;
- - O PRZEBIEGU TRASY DECYDUJE PRZEWODNIK NA MIEJSCU;
- - ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA- DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ;
- - TERMIN WPŁATY DECYDUJE O MIEJSCU W AUTOKARZE;