projekt: Tomasz Jedynak, hosting AHEAD.pl
Polityka prywatności • copyright©2023 PTTK Katowice
x
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Informacją o plikach Cookies.

GORCE:  TURBACZ z Koninek  

 

TERMIN:  02.04.2022 r. /sobota/

WYJAZD:  godz.  6 30 Katowice, Al. Korfantego – przystanek ZTM przed Hotelem Katowice

CENA WYCIECZKI: N – 85 zł, U – 80 zł

 

PROGRAM WYCIECZKI:

Turbacz – najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.) – to popularny cel wycieczek. Powodem tego są piękne polany znajdujące się na jego zboczach, schronisko stojące w pobliżu wierzchołka i oczywiście obecność szczytu na liście Korony Gór Polskich. Zapraszamy więc na kwietniową wycieczkę w Gorce, by tam – w zależności od warunków – powitać wiosnę lub pożegnać zimę.

 

Pokonamy  trasę:

Koninki – Tobołów – Suhora – Obidowiec  – Turbacz – Czoło Turbacza – Koninki

 

Zaczniemy naszą wycieczkę w Koninkach, skąd zielonym szlakiem ruszymy na Tobołów (994 m) stromym i uciążliwym podejściem. Na szczęście od górnej stacji kolejki linowej nie będzie już tak stromo i czekać nas będzie wtedy wędrówka łagodnie wznoszącym się grzbietem, który przez polany i w pobliżu obserwatorium astronomicznego na Suhorze (1000 m) wyprowadzi nas pod Obidowiec. Zdobycie tego szczytu mającego 1106 m n.p.m. będzie wymagało jednak pokonania kolejnego stromego podejścia. Na Suhorze „przesiądziemy się” na szlak czerwony i idąc znów grzbietem osiągniemy szczyt Turbacza (1310 m). Po krótkim zejściu na podszczytową polanę dostaniemy się do schroniska PTTK, gdzie będzie czas na zasłużony odpoczynek. W drodze powrotnej w doliny odwiedzimy jeszcze Halę Turbacz, gdzie zobaczymy i poznamy historię „szałasowego ołtarza”, a przy dobrej pogodzie będziemy podziwiać piękną panoramę Gorców i Beskidu Wyspowego. Potem z Czoła Turbacza (1259 m) jednym z dwóch zbiegających z niego grzbietów zejdziemy do Koninek Huciska. Tam zakończymy naszą pieszą wycieczkę.

 

Długość trasy: ok. 18,5 km

Czas przejścia: ok. 6,5 godz. bez postojów

Punkty GOT: 30

 

Po drodze schronisko PTTK na Turbaczu.

Trasa średnio trudna, jednak z uciążliwym podejściem na Tobołów i na Obidowiec.

Prosimy o zabranie elementów odblaskowych i latarek oraz ubioru odpowiedniego do możliwych jeszcze warunków zimowych.

 

UWAGA! Każdy uczestnik powinien przed wycieczką wykupić bilet wstępu do Gorczańskiego Parku Narodowego. Bilety są do nabycia za pośrednictwem strony internetowej:

https://gorce.eparki.pl/ . Cena biletu jednodniowego wynosi 7 zł (normalny) lub 3,50 zł (ulgowy). Do zakupu biletu ulgowego upoważnieni są: uczniowie szkół i studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, żołnierze służby czynnej.

ZAPRASZAMY