projekt: Tomasz Jedynak, hosting AHEAD.pl
Polityka prywatności • copyright©2023 PTTK Katowice
x
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Informacją o plikach Cookies.

BESKID WYSPOWY: CIECIEŃ - SZCZYRZYC

 

TERMIN:  25.05.2022 R. /ŚRODA/

WYJAZD: Katowice, Al. Korfantego (przystanek ZTM przed Hotelem Katowice) godz. 7:00 

CENA:  N- 75,00 zł U- 70,00 zł

W cyklu „Turystyka nie tylko dla Seniora” proponujemy wycieczkę pieszą na Ciecień w Beskidzie Wyspowym oraz zwiedzanie klasztoru w Szczyrzycu.

Planowana trasa piesza:

Poznachowice Górne – Grodzisko (618 m) – Cubla Góra (565 m) – Księża Góra (ok. 649 m) – Ciecień (829 m) – Szczyrzyc

Naszą pieszą wędrówkę rozpoczniemy w Poznachowicach Górnych, skąd niebieskim szlakiem wejdziemy na Grodzisko. Nazwa góry nawiązuje do faktu, że od czasów prehistorycznych (prawdopodobnie od V w. p.n.e.) do XIII w. znajdowały się w tym miejscu duże grodziska, których ślady zachowały się do dziś. Nic dziwnego, że właśnie na Grodzisku Karol Bunsch w powieści „Dzikowy Skarb” zlokalizował gród władyki Dzika. Następnie przez Cublą Górę i nieco zbaczając ze szlaku dotrzemy na Księżą Górę. Nasza dalsza droga będzie wiodła przez bukowe lasy porastające zbocza Cietnia i tak wędrując, po pewnym czasie osiągniemy jego szczyt. Odnajdziemy na nim niewielką widokową polankę, by spojrzeć z niej na dolinę Krzyworzeki i na pasmo Lubomira, a przy dobrej pogodzie wypatrzeć też Babią Górę. Część pieszą naszej wycieczki zakończymy schodząc do Szczyrzyca.W Szczyrzycu zobaczymy kościół p.w. NMP Wniebowziętej i św. Stanisława Biskupa oraz zrobimy przerwę na posiłek. W drodze powrotnej zatrzymamy się na chwilę by obejrzeć Diabelski Kamień – ogromny piaskowcowy ostaniec i zlokalizowaną tuż obok niego niewielką pustelnię.

Długość trasy: ok. 13 km

Czas przejścia: ok. 4,5 godz. bez postojów

Punkty GOT: 18

 

Trasa stosunkowo łatwa, jednak z kilkoma krótkimi ale stromymi podejściami. Brak schronisk po drodze. Przerwa na posiłek jest przewidziana w Szczyrzycu. W przypadku zwiedzania muzeum klasztornego, co jest uzależnione od posiadanego czasu i obecności zakonnika oprowadzającego po muzeum, mile widziana kilkuzłotowa ofiara.

 

Powrót do Katowic około godziny 20:00

 

Uwaga!

Ostateczny przebieg wędrówki będzie uzależniony od warunków atmosferycznych.

Decyzje o przebiegu trasy podejmie przewodnik na miejscu!

Należy zabrać ze sobą strój i ekwipunek odpowiedni do wędrówki po górach!

 

Serdecznie zapraszamy!